Kominek na gaz

Jeszcze kilka lat temu kominki gazowe były w Polsce egzotyką. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Na rynku dostępne są produkty gazowe wielu producentów i cieszą się coraz większym zainteresowaniem kupujących. A więc dlaczego gaz?

 • Po pierwsze: niemal bezobsługowy
  Kominek gazowy obsługiwany jest przy pomocy pilota, nie potrzeba suszyć drewna, gromadzić go, wystarczy prosty „pstryk” na pilocie i już możemy cieszyć się widokiem płomieni. Co ważne dzięki elektronice możemy dostosowywać wysokość i intensywność płomienia do własnych preferencji.
 • Po drugie: czysty
  W odróżnieniu od kominka na drewno kominek gazowy nie wymaga tylu zabiegów pielęgnacyjnych. Regularne czyszczenie szyb odpada bo i spalanie gazu nie pozostawia tylu śladów co spalanie drewna.
 • Po trzecie: duży wybór formatów
  W ofercie kominków gazowych znajdziemy jeszcze większy wybór formatów niż w kominkach na drewno. Bardzo szerokie linie ognia nawet ponad 2 metrowe, czy paleniska we wszelkich innych formatach jak narożne, vis’a’vis, czy w kształcie litery U lub C są jak najbardziej osiągalne. Bez problemu znajdziemy też pionowe linie ognia czy malutkie paleniska np. podwieszane. Oczywiście w ofercie nie brakuje też palenisk o typowych rozmiarach, które np.: idelanie pasują do zabudowy w klasyczną portalową ramę.
 • Po czwarte: masz wybór polana czy żwirek
  Mowa o wyłożeniu paleniska gazowego jeśli chcemy by imitował tradycyjne palenisko na drewno zdecydujmy się na ceramiczne polana. Jeśli natomiast zależy nam na podkreśleniu nowoczesności kominka i tego właśnie, że jest na gaz zdecydujmy się na żwirek dostępny w różnych kolorach najczęściej białym, czarnym lub szarym o różnej grubości. Jeśli zależy nam na maksymalnie zbliżonym widoku płomienia jak w palenisku na drewno poszukajmy wśród palenisk gazowych modeli, które taki płomień najlepiej imitują. Dla naturalności płomienia ma znaczenie nie tylko odpowiednio zaprojektowane przez producenta ułożenie ceramicznych polan ale też połączenie ich z elektrycznym żarem.
 • Po piąte: wystarczy komin koncentryczny by doprowadzić powietrze do spalania
  Kominek gazowy można podłączyć do specjalnego komina koncentrycznego, złożonego z dwóch umieszczonych jedna w drugiej rur. Taki komin jednocześnie odprowadza spaliny i doprowadza powietrze do spalania z zewnątrz
 • Po szóste: gaz sieciowy lub z butli LPG
  Kominek gazowy można podłączyć do gazu z sieci, ale tam, gdzie nie ma infrastruktury też można zbudować kominek gazowy podłączając go do gazu LPG z butli.

Podsumowując: czysty, ekologiczny, efektywny (gaz spala się w 100%) i efektowny taki jest kominek gazowy. Będzie płonął tak, jak mu rozkażemy i koił nasze zmysły zawsze, gdy przyjdzie nam na to ochota.

Aldona Mazurkiewicz