Używanie peletu do ogrzewania domu

Czy używanie peletu do ogrzewania domu się opłaca, czy faktycznie jest tak wygodny jak twierdzą jego producenci i producenci urządzeń na pelet. Postanowiliśmy to sprawdzić.

Wspólnie z europejskim producentem peletu firmą Barlinek, w ramach Akademii Barlinka odpowiemy na łamach naszego magazynu jak jest w rzeczywistości oraz udzielmy rad na co zwracać uwagę przy jego wyborze. O to co jest silną stroną peletu zapytaliśmy Pana Rafała Węcka – dyrektora firmy Barlinek.

E jak ekologia

Pelet jest niewątpliwie jednym z najbardziej ekologicznych paliw. Stosuje się go do kotłów, nagrzewnic powietrza, kotłów wielopaliwowych, kominków (za pomocą specjalnych koszy do jego spalania), piecyków peletowych, a nawet do urządzeń na taras. Szczególnie dobrze sprawdza się tam, gdzie nie można skorzystać z innych form ogrzewania, takich jak sieć miejska czy ogrzewanie gazowe.

Dlaczego pelet jest ekologiczny i od czego to zależy?

Podstawowym kryterium, jeśli chodzi o wymogi środowiskowe jest brak substancji klejących czy wiążących w granulacie, których udział w procesie spalania może powodować istotne zagrożenia dla środowiska naturalnego. Certyfikacja jakości peletu może skutecznie wyeliminować to niebezpieczeństwo. Pelet o nieodpowiadającej nam normie, jakości czy zawartości pyłów, może wpływać na sprawność instalacji (zwłaszcza mniejszej) oraz wilgotność (obniżająca energetyczną wydajność peletu).

E jak Ekonomia

Jak wybrać dobry pelet i gdzie go kupić?

Rafał Węcek, Barlinek: Pelety w naszym kraju dostępne są praktycznie wszędzie i na każdym kroku, ponieważ ostatnimi czasy mamy wysyp nowych producentów i importerów (przede wszystkim ze wschodu). Pelety można kupić w tradycyjnym punkcie sprzedaży opału, w markecie budowlanym oraz przez Internet, gdzie wielu różnych dystrybutorów oferuje pelety z dostawą na terenie całego kraju. Pelety często też oferowane są w sprzedaży bezpośredniej wprost od producenta, z jego magazynu fabrycznego. Producenci, jak i sprzedawcy peletów na swoich stronach internetowych informują o punktach sprzedaży, przez co przekaz „gdzie i jak można kupić pelety” jest czytelny, a sam zakup nie stanowi żadnego problemu. Ważne, aby przy zakupie sprawdzić wiarygodność sprzedającego, ponieważ powierzamy mu niemałe pieniądze (zakup jednej tony peletów to wydatek rzędu około 850 1000 zł brutto), a dobrej jakości paliwo ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania urządzenia. Oprócz certyfikatów jakości, jakimi powinny charakteryzować się dobre pelety, bardzo łatwo ocenić je organoleptycznie, tzn. biorąc w ręce i sprawdzając, czy są twarde i nie popękane oraz czy nie zostawiają w kontakcie z dłońmi dużej ilości pyłu (pelety to granulki, których głównym parametrem jest średnica, więc jeśli mamy do czynienia z popękanymi kawałkami, to nie można mówić o dobrych peletach).

Drugim prostym narzędziem, które pozwoli nam szybko ocenić, czy pelety są dobrej, czy też słabej jakości, jest zwykła woda (w tym celu należy wrzucić pelety do szklanki z wodą). Im dłużej pelety rozpuszczają się w wodzie, tym lepiej są sprasowane (mają większą twardość i gęstość, co jest bardzo ważne z punktu widzenia spalania w urządzeniach grzewczych). Po rozpuszczeniu peletów należy odsączyć z nich wodę na zwykłej papierowej chusteczce i ocenić, czy w rozpuszczonej masie drzewnej nie widać i nie czuć w dotyku zanieczyszczeń mechanicznych w postaci, piachu, kory oraz innych cząstek stałych.

E jak eksploatacja

Kocioł na pelet jest niemal w 100% bezobsługowy, trzeba jednak pamiętać o dobrym paliwie. W zasadzie to jedyna gwarancja prawidłowej eksploatacji oraz tego, że na etapie użytkowania nie będzie żadnych niespodzianek.

Materiał przygotowany przez redakcję „Świata Kominków” wspólnie z firmą Barlinek